Losowe artykuły
2008-06-11 21:04:28

Układ krążenia
Składa się on z dwóch układów: zawierającego krew (sanguis) i c h ł o n k ę (lympha). Krew krąży w zamkniętym systemie rur, wprawiana w ruch przez serce.

2008-06-23 22:51:06

Wynagrodzenie gwarancyjne
Wynagrodzenie gwarancyjne - tak powszechnie nazywana jest należność za czas niewykonywania pracy

Witaminy w dietetyce

Dodał admin, 2008-07-07 Autor / Opracowanie: Barbara Świeciak

Witaminy to związki organiczne o bardzo zróżnicowanej budowie. Mimo, iż nie są źródłem energii, ani materiałem budulcowym w organizmie człowieka, regulują zachodzące procesy


<  1  2  3  4  5  6  7  8    >


G) witamina B12 - w 1956 roku Doroty Crowfoot Hodgkin ustaliła wstępnie jej budowę molekularną, za co w 1964 roku otrzymała Nagrodę Nobla; jest czynnikiem zapobiegającym anemii złośliwej, zaburzeniom wzrostu, korzystnie wpływa na stan systemu nerwowego, w niewielkim stopniu wytwarzana jest przez bakterie w przewodzie pokarmowym, bierze udział w procesie krwiotwórczym; występowanie tej witaminy jest bardzo ograniczone, za dobre źródła uważa się mięso wołowe i baranie, mleko, jogurt, żółtko jaja, a także tłuste ryby; niedobór witaminy B12 może prowadzić do anemii, co w istocie spowodowane jest niedoborem kwasu foliowego, niedobór prowadzi również do stanów zapalnych jamy ustnej, zmęczenia, nerwowości, wahań nastroju, pogorszenia pamięci i możliwości koncentracji; witamina B12 nie jest toksyczna, jednakże przy stosowaniu przez dłuższy czas jej megadawek zaobserwowano u niektórych ludzi objawy uczuleniowe; nadmiar tej witaminy, podobnie jak wszystkich witamin rozpuszczalnych w wodzie wydalany jest z moczem; prawdopodobnie dobowe zapotrzebowanie na witaminę B12 wynosi 0,002 ? 0.004 mg i zależy od stanu fizjologicznego człowieka.