Losowe artykuły
2013-09-03 20:36:19

Masa cukrowa. Ozdoby ślubne i komunijne na tort
Projekt skepu oferującego cukiernicze ozdoby ślubne i komunijne na torty i ciasta

2008-06-10 20:39:34

Postacie handlowe tworzyw sztucznych
Do przetwórstwa na wyroby gotowe dostarcza się zwykle tworzywa sztuczne w postaci żywic, tłoczyw lub półwyrobów (półfabrykatów).

Historia masażu leczniczego

Dodał admin, 2008-07-08 Autor / Opracowanie: Barbara Świeciak

Historia masażu jest tak stara jak ludzki, świadomy dotyk. Nie wiemy dokładnie kiedy człowiek rozpoczął odkrywanie fenomenu jakim jest ludzki dotyk.


<  1  2  3  4  5  6  7  8    >


Spotykamy się także z różnicowaniem masażu ze względu na pochodzenie, kraj lub regionu: metody orientalne, wschodnie, masaże azjatyckie: najbardziej znane to: Chiński Masaż klasyczny, akupresura, Tui-na, japońskie Shiatsu w tym Zen Shiatsu, Hinduski Masaż Głowy oraz Masaż Ayurwedyjski, ponadto mamy regionalne terminy takie jak:
Masaż Tybetański, Wietnamski, Malezyjski, Singapurski, Indonezyjski, Taiski (Yoga) Masaż, Singapurski oraz Egipski i Berberyjski. Odmienna grupę stanowią Masaże Polinezyjskie oraz tradycyjny Masaż w Tureckiej Łaźni.
W wielu metodach terapeutycznych masaż jest częścią zabiegu, bywa też odwrotnie, niektóre metody masażu zawierają elementy ćwiczeń a nawet terapii manualnej. Nie jest to bynajmniej przyczyną nieporozumień, wprost przeciwnie, świadczy o skali pojęcia które bierze swój rodowód od – fenomenu ludzkiego dotyku.
W poniższym artykule pragnę skupić się na zaledwie kilku wydarzeniach związanych z masażem, także w kontekście wielokulturowym który przyśpieszył rozwój masażu, szczególnie w ostatnich wiekach. W kilku słowach pragnę także podkreślić polski wkład do rozwoju masażu, oraz uwagi dotyczące jego obecnego rozwoju. W wielu przypadkach możemy wydarzenia historyczne udokumentować, w innych zaś krótkie wzmianki na pewno nie zadowoliłyby profesjonalnego historyka.
Ufam, iż zarówno laik jak i terapeuta masażysta przyzna rację, iż fenomen masażu wymaga większej uwagi, zarówno ze względu na kilka tysięcy lat znajomości masażu jak i jego intensywny rozwój i wzrastające zainteresowanie. Ponadto, wierzę, iż wiele osób zda sobie sprawę jak poważną dziedziną jest masaż, zarówno w lecznictwie, relaksacji, kosmetyce i sporcie. Jedna ważna uwaga, masaż jest dziedzictwem całej ludzkości i stwierdzenie, iż ktoś „ stworzył lub wynalazł ‘’ jakąś kolejną metodę masażu lub terapii jest nieadekwatnym pojęciem, zważywszy na fakt, iż „odkrywca ‘’w tym przypadku czerpie doświadczenia i inspiracje od swoich poprzedników. Najczęściej związane to było z obserwacjami zjawisk fizjologicznych, somatycznych lub też psychosomatycznych, z ukierunkowaniem masażu na konkretny problem, np: ból mięśniowy, podrażnienie nerwów, stymulacja układu immunologicznego, problemów pojawiających się obrzęków czy też stresu, depresji, emocji.