Losowe artykuły
2008-06-19 22:10:17

Wypalanie traw
Wypalanie traw jest u nas złą tradycją, z którą od lat zmagają się strażacy, policjanci, służby ochrony środowiska.

2008-06-15 20:37:33

Polityka kredytowa
Można powiedzieć że polityka kredytowa to zespół różnego rodzaju postanowień w zakresie celów, wymogów i oczekiwań określające specyfikę działalności kredytowej.

Historia masażu leczniczego

Dodał admin, 2008-07-08 Autor / Opracowanie: Barbara Świeciak

Historia masażu jest tak stara jak ludzki, świadomy dotyk. Nie wiemy dokładnie kiedy człowiek rozpoczął odkrywanie fenomenu jakim jest ludzki dotyk.


<  1  2  3  4  5  6  7  8    >


Owszem, są udokumentowane prace świadczące o nowych, absolutnie rewelacyjnych odkryciach które wpłynęły na losy masażu i ludzi którzy go wykonują, jednak uważam, iż bardziej na miejscu jest użycie terminów: metoda autorska lub opracowanie metody masażu – niż - stworzenie metody. Niemniej jednak autorzy mają prawo do zachowania wyłączności i praw autorskich do danego opracowanie lub metody autorskiej, wszakże chodzi o wartość intelektualną która w większości krajów jest prawnie chroniona.
Dlatego też w masażu jest miejsce na nowe odkrycia i opracowania, zarówno na „ odkurzenie’’ prawie zapomnianych metod, jak widzimy to ostatnio na przykładzie wielu metod „przechowywanych” w rodzimej tradycji, np. różne masaże tybetańskie oraz indiańskie jak i opracowanie współczesnych technik, biorąc pod uwagę najnowsze odkrycia medycyny akademickiej w tym i psychologii.
W historii masażu miały także miejsce bardziej dramatyczne zjawiska, takie jak np. prześladowanie tradycyjnych metod leczenia, w tym i masażu, np. w Chinach i Tybecie. Na szczęście sytuacja diametralnie zmieniła się po latach 70-tych. Mamy także do czynienia ze swojego rodzaju krzywdą wyrządzoną danej tradycji masażu.
Przykładem jest różnorodny Masaż Tajski, który mimo swej wielowiekowej tradycji w świadomości wielu ludzi zachodu, jest kojarzony z praktykami erotycznymi. Dlaczego? Za sprawą - rozpoczętej w latach 70-tych - fali turystycznego zainteresowania Tajlandią, co z czasem niestety zaowocowało kojarzeniem masażu z procederem prostytucji.
Choć dzisiaj na nowo, intensywnie pracuje się nad wizerunkiem Tajskiego masażu, wiele czasu upłynie aby przebogaty masaż Tajski zajął zarezerwowane dla niego, nobilitowane, historyczne miejsce. Tym bardziej, iż jest to jeden z tradycyjnym masaży opartych na głębokim współczuciu względem drugiego człowieka.