Losowe artykuły
2008-06-04 21:42:03

Działanie substancji toksycznych
Trucizna jest to substancja, która po wchłonięciu do organizmu lub wytworzona w organizmie powoduje zaburzenie jego funkcji lub śmierć

2008-06-23 22:51:06

Wynagrodzenie gwarancyjne
Wynagrodzenie gwarancyjne - tak powszechnie nazywana jest należność za czas niewykonywania pracy

Historia masażu leczniczego

Dodał admin, 2008-07-08 Autor / Opracowanie: Barbara Świeciak

Historia masażu jest tak stara jak ludzki, świadomy dotyk. Nie wiemy dokładnie kiedy człowiek rozpoczął odkrywanie fenomenu jakim jest ludzki dotyk.


<  1  2  3  4  5  6  7  8    >


Wiele ośrodków zajmujących się masażem oraz fizjoterapią, pracuje nad ujednoliceniem nazw i terminologii związanych z masażem. Jest to bardzo ważna praca przyczyniająca się do rozpoznania i docenienia roli masażu, jednak biorąc pod uwagę bardzo ważny w masażu tzw. „czynnik subiektywnych odczuć” bierze się pod uwagę zbyt często jedynie kryteria zachodnie, akademickie, oraz badania kliniczne. W wielu przypadkach badanie niektórych metod wyrwanych z kontekstu kulturowego nie ma sensu. Ponadto dużo więcej pożytku wynika z obserwacji i stwierdzenia iż. np. w 60—70% przypadków odnotowujemy efekt pozytywnego oddziaływania danej metody masażu, niż wyłącznie teoretyzowanie i skupianie się nad faktem, jak wytłumaczyć działanie metod fizjologicznie.
No ale wróćmy do historii.
Kilka wydarzeń i faktów które wpłynęły na historię i rozwój masażu.
Pierwsze wzmianki o masażu przez niektórych badaczy wskazują na bardzo wczesne daty, jednak są one nieco wątpliwe pod względem historycznym. Zwolennicy tych teorii doszukują się wzmianek o masażu sięgających już 3 tysiąclecia przed nasza erą.
Choć większość wzmianek pochodzi jednak ze znacznie późniejszego okresu, to zapewne pamięć o nich przetrwała w formie przekazów ustnych z jeszcze wcześniejszych lat.
2500 p.n.e. Sakkara- Egipcjanie – opracowują refleksologię, nie znane są szczegóły ale informacje wskazują na znajomość tematu masażu stóp.
2000 p.n.e. - Pierwsze pisma dotyczące masażu, lub też jego elementów.
W Starożytnych Chinach plasują się sięgające ponad 3000 lat wstecz źródła o wzmiankach dotyczących masażu w dziełach: Kung- Fu z Tao Tse oraz Klasyczna Medycyna Wewnętrznego Żóltego Cesarza, najstarsze znane zapiski w których mowa o masażu.