Losowe artykuły
2008-07-09 20:42:09

Konserwanty w kosmetyce
Środki konserwujące obok barwników i związków zapachowych są jednymi z najbardziej kontrowersyjnych surowców kosmetycznych, gdyż są powodem najczęstszych alergii u użytkowników

2008-06-01 21:25:05

Zabezpieczenie kredytów
Prawne zabezpieczenie kredytu powinno zapewnić bankowi zwrot udzielanego kredytu wraz z odsetkami i ewentualnymi kosztami.

Historia masażu leczniczego

Dodał admin, 2008-07-08 Autor / Opracowanie: Barbara Świeciak

Historia masażu jest tak stara jak ludzki, świadomy dotyk. Nie wiemy dokładnie kiedy człowiek rozpoczął odkrywanie fenomenu jakim jest ludzki dotyk.


<  1  2  3  4  5  6  7  8    >


Medyczne – w ujęciu zachodnim, europejskim - doświadczenia z masażem:
Do XIII – XIV w. datuje się stosowanie na ziemiach Słowian pewnej formy łaźni z masażami i oklepywaniem za pomocą rózg w celu poprawy krążenia, ale w wiekach późniejszych wydaje się, iż obyczaj ten stopniowo zanikał.
Odrodzenie masażu w Europie.
1517-1590 – Ambroży Pare – Francja – wkład w świadome stosowanie masażu przede wszystkim u pacjentów po operacjach, leczonych ranach i amputacjach w wyniku działań wojennych.
1561-1621, Bacon Werulamski poparcie masażu względem zainteresowań ówczesną mechanoterapią.
1606-1672. Hoffman Friedrich – poparcie dla masażu jako naturalnej metody leczenia.
1813 n.e. –Per Henrik Ling – zakłada Centralny Królewski Instytut Gimnastyki w Szwecji. Później rozwija metodę masażu znanego jako masaż szwedzki.
1839-1909 Mezger Johan z Amsterdamu, uważany za twórcę masażu naukowego, uruchamia szkołę masażu klasycznego.
XIX w. W wyniku migracji ludności azjatyckiej, następuje wzrost zainteresowania orientalną medycyna, w tym także masażu.
1879 – Douglas Graham – opisuje Praktykę Lomi Lomi.
1894 – powstanie profesjonalnego stowarzyszenia masażu w Wielkiej Brytanii,
1895 – Zygmunt Freud – stosuje masaż w leczeniu histerii – postuluje o stosowaniu masażu jako metody wspomagającej leczenie niektórych schorzeń psychosomatycznych.
XX w. Na początku wieku dzięki Tamai Tempak, datuje się rozwój współczesnego Shiatsu w Japonie i oddzielenie go od tradycyjnej praktyki masażu Anma. Następuje adaptacja starej sztuki do współczesnych wymogów fizjologii.
1913 – dr Wiliam Fitzgerald odkrywa na nowo i opisuje schemat refleksiologii – nazywanej Terapią Strefową. Pózniej Eunice Ingham i dr J.S. Riley badli rozwinęli refleksoterapię, pod jej imieniem funkcjonuje obecnie jeden z najbardziej spójnych systemów refleksoterapii.
1918 – wzrasta zainteresowanie masażem i ćwiczeniami w celu rehabilitacji ofiar II Wojny.