Losowe artykuły
2013-09-03 20:58:26

PACH - Dekoracje komunijne
Ozdoby komunijne na torty i ciasta - prezentacja sklepu

2008-06-03 21:22:31

Bankomaty
Bankomaty to pewnego rodzaju komputery, z tą różnicą, że żadna osoba nie ma ich w domu. Natomiast komputer stał się urządzeniem, które prawie każdy już posiada.

Historia masażu leczniczego

Dodał admin, 2008-07-08 Autor / Opracowanie: Barbara Świeciak

Historia masażu jest tak stara jak ludzki, świadomy dotyk. Nie wiemy dokładnie kiedy człowiek rozpoczął odkrywanie fenomenu jakim jest ludzki dotyk.


<  1  2  3  4  5  6  7  8    >


1929 Elizabeth Dicke – w Niemczech - opracowuje i publikuje specjalistyczną metodę masażu tkanki łącznej- stosując strefy odruchowe.
1932 Duński fizjolog Emil Voder – po latach badań opracowuje i publikuje Manualny Drenaż Limfatyczny.
1930 – Stanley Leif – opracowuje terapię nauromięśniową.
1952- Janet Travell opracowuje Trigger Points.
1960—te pierwsze prace Idy Rolf- (Rolfing) – Inegracja Posturalna.
1978 –Soma Neuromięśniowa Integracja opracowana przez Billa Williamsa ucznia Idy Rolf.
Lata 70-te w wyniku ocieplenia stosunków międzynarodowych są początkiem prawdziwej ekspansji i rosnącego zainteresowania metodami chińskimi w tym masażem i akupresurą.
Polskie akcenty.
W okresie zaborów wielu Polaków zajmuje się masażem, powstają pierwsze opracowania, często – z oczywistych względów - kojarzone jednak z obywatelami innych krajów.
Izydor Zabłudowski – twórca oryginalnej metody masażu – europejskiej sławy profesor Uniwersytetu w Berlinie, kierownik Uniwersyteckiego Zakładu Masażu Leczniczego.
Wzrost zainteresowania masażem w lecznictwie i rehabilitacji podobnie jak w całej Europie nastąpi w Polsce jednak w latach 20-tych XX w. W okresie międzywojennym masaż wchodzi do szpitali oraz powstających gabinetów fizjoterapii. Powstają także pierwsze polskie opracowania i modyfikacje masażu min. dzięki M. Kosińskiemu oraz J. Zaorskiemu.
W tym okresie choć bardziej jako alternatywne rozwiązania zauważa się wzrost korzystania z masażu nie tylko w lecznictwie, rehabilitacji ale także w celu relaksacji i ówczesnej odnowy biologicznej w kurortach. Ponadto pojawiają się pierwsze wzmianki o pozytywnym wpływie masażu w leczeniu otyłości.
W okresie powojennym II W.W. wzrasta zainteresowanie masażem w rehabilitacji.