Losowe artykuły
2008-06-17 20:57:12

Operacje gotówkowe banków komercyjnych
Najprostszą formą operacji gotówkowej jest dokonanie wpłaty gotówkowej do kasy dziennej banku przy użyciu tzw. dowodu wpłaty.

2008-06-10 20:24:10

Ekologia a przemysł
Coraz częściej planując budowę nowych zakładów, bierze się pod uwagę potencjalne zagrożenie środowiska przyrodniczego.

Koenzym Q10

Dodał admin, 2008-07-09 Autor / Opracowanie: Barbara Świeciak

Koenzym Q10 wspomaga leczenie wielu schorzeń. Jest przydatny w walce z nowotworami, dzięki swej zdolności do wychwytywania wolnych rodników.


<  1  2  3    >


Wskazania terapeutyczne
W ostatnich kilkunastu latach ugruntowano pozycję koenzymu Q jako związku wspomagającego leczenie wielu chorób. Wymienić wśród nich należy:
• niewydolność krążenia
• chorobę niedokrwienną serca
• nadciśnienie tętnicze
• miażdżycę
• niektóre choroby mięśni
• parodontozę

Koenzym może być pomocny również:
• w cukrzycy zwłaszcza typu 2
• w chorobie Parkinsona.
Choroby układu krążenia
Badania prowadzone nad koenzymem Q koncentrowały się głównie nad jego rolą w leczeniu chorób serca, miedzy innymi zastoinową niewydolnością serca, nadciśnieniem, chorobą niedokrwienną serca, dusznicą bolesną (angina pectoris). Pacjenci z takimi dolegliwościami wykazują znaczne niedobory koenzymu Q10 zarówno we krwi jak i mięśniu sercowym. Potwierdził to jeden z pierwszych naukowców zajmujących się badaniem koenzymu Q10, amerykański uczony Dr Karl Folkers (zwany “ojcem koenzymu Q ). Według między innymi jego badań, suplmentacja przy udziale koenzymu Q10 przynosi bardzo istotną poprawę stanu pacjentów z wymienionymi dolegliwościami. Np. stosowanie kuracji koenzymem Q10 u chorych z niewydolnością krążenia istotnie poprawiło parametry takie jak: wymiary serca, pojemność wyrzutowa i frakcja wyrzutowa lewej komory. Nastąpiła również poprawa aktywności fizycznej.
Zastosowanie Koenzymu Q10 w chorobie niedokrwiennej serca
Choroba ta występuje częściej u osób w podeszłym wieku, u których na ogół stwierdza się zmniejszoną zawartość koenzymu Q10. Charakteryzuje się ona brakiem równowagi między zapotrzebowaniem na tlen a jego ilością dostarczana do tego narządu. Dzieje się tak na skutek odkładania złego cholesterolu w wewnętrznych ściankach naczyń wieńcowych co prowadzi do zwężenia ich światła, mniejszej podaży krwi i tlenu do serca. Z czasem dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego, trwałego lub przejściowego upośledzenia funkcji komórek, często do ich obumarcia a w końcowym etapie do zawału czyli ataku serca.