Losowe artykuły
2008-06-15 20:37:33

Polityka kredytowa
Można powiedzieć że polityka kredytowa to zespół różnego rodzaju postanowień w zakresie celów, wymogów i oczekiwań określające specyfikę działalności kredytowej.

2008-06-10 20:24:10

Ekologia a przemysł
Coraz częściej planując budowę nowych zakładów, bierze się pod uwagę potencjalne zagrożenie środowiska przyrodniczego.

Pranie brudnych pieniędzy

Dodał admin, 2008-07-10 Autor / Opracowanie: Monika Kulińska

Pranie Brudnych Pieniędzy oznacza wymianę funduszy otrzymanych w wyniku aktywności kryminalnej na ‘czyste’ pieniądze, bez powiązania ze swoim nielegalnym źródłem.


<  1  2  3  4  5  6  7  8  9    >


Droga do ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł
1.    Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Mikołajkach kwiecień 1993 r. "Proceder prania brudnych pieniędzy" - początki koncepcji powołania organu niezależnego do koordynacji wszelkich działań w zakresie zapobiegania procederowi
2.    Powołanie komisji międzyresortowej (minister sprawiedliwości, finansów, spraw wewnętrznych, prezes NBP, komendant KGP, Prezes GUC) w celu oceny zjawiska i doprowadzenia do pełnej realizacji Zaleceń FATF w zakresie przeciwdziałania praniu.
3.    1995 r. - koncepcja powołania na wniosek ministra finansów - międzyresortowej Rządowej Agencji Informacji Finansowej RAIF, składającej się z oddelegowanych funkcjonariuszy różnych służb i resortów; zadania: wykrywanie transakcji podejrzanych, gromadzenie informacji z różnych źródeł
4.    W Ministerstwie Finansów powstaje projekt ustawy o przeciwdziałaniu legalizacji dochodów z nielegalnej działalności i utworzeniu PAIF; wiele z unormowań zawartych w tych przepisach znalazło miejsce w ustawie z dnia 16 listopada 2000 r.
5.    Ustawa pralnicza - pierwsze systemowe podejście do problemu przeciwdziałania: powołanie organu pośredniczącego pomiędzy instytucjami obowiązanymi a prokuraturą, gromadzącego, przetwarzającego i dokonującego specjalistycznej analizy i weryfikacji informacji o transakcjach mogących mieć związek z procederem prania pieniędzy.