Losowe artykuły
2013-03-18 19:59:03

Czy jestem w ciąży?
Choć większość mam twierdzi, że większość objawów ciąży można poczuć dopiero po trzech-czterech tygodniach ...

2008-07-10 21:03:28

Pranie brudnych pieniędzy
Pranie Brudnych Pieniędzy oznacza wymianę funduszy otrzymanych w wyniku aktywności kryminalnej na ‘czyste’ pieniądze, bez powiązania ze swoim nielegalnym źródłem.

Pranie brudnych pieniędzy

Dodał admin, 2008-07-10 Autor / Opracowanie: Monika Kulińska

Pranie Brudnych Pieniędzy oznacza wymianę funduszy otrzymanych w wyniku aktywności kryminalnej na ‘czyste’ pieniądze, bez powiązania ze swoim nielegalnym źródłem.


<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  


Legalizacja dochodów i mienia pochodzącego z przestępczości jest zjawiskiem międzynarodowym. Jest przejawem, a w szczególności czynnikiem wywierającym decydujący wpływ na rozwój przestępczości zorganizowanej. W związku z tym od kilku lat podejmowane są międzynarodowe inicjatywy zmierzające do przeciwdziałania i zwalczania tego zjawiska.
Aby poprawić skuteczność działania aparatu ścigania w tym zakresie od kilku lat organizowane są szkolenia dla policjantów i prokuratorów.
Jedną z form wymiany doświadczeń i pogłębiania wiedzy w zakresie ścigania przestępstw prania brudnych pieniędzy są również konferencje i sympozja skupiające wybitnych specjalistów z tej dziedziny z różnych resortów i instytucji.  Przykładem takiego forum wymiany doświadczeń są organizowane co rocznie przez KGP i Szkołę Policji w Pile Ogólnopolskie Sympozja "Pragmatyka zwalczania procederu prania pieniędzy", które skupiają zarówno teoretyków jak i praktyków zajmujących się tym zagadnieniem. Spotkania te cieszą się pochlebnymi opiniami ze strony uczestników, jak i też przynoszą wymierne korzyści mające wpływ na poprawę efektywności ścigania tych przestępstw.

 Przestępczość w Polsce w roku 2002
•    1 404 229 przestępstw, z czego 1 193 552 to przestępstwa kryminalne i gospodarcze
•    Ponad 830 tys. przestępstw skierowanych na zabór mienia
•    Ponad 53 tys. przestępstw rozbójniczych
•    Ponad 36 tys. przestępstw narkotykowych
•    Blisko 45 tys. oszustw gospodarczych
•    Ponad 17 tys. fałszerstw gospodarczych
•    Ponad 13 tys. przestępstw przeciwko własności intelektualnej i przemysłowej
•    Blisko 10 tys. przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu
•    Blisko 5 tys. przestępstw karnoskarbowych.
 W ramach realizacji tego programu, roboczo określanego mianem "śledztwa finansowego", Policja od 2000 roku wskazała do kontroli skarbowej i przekazała informacje dotyczące ponad 700 osób.